2013. május 20., hétfő

Kódó és Marcal mentén járva

   Tegnap Rolival a Kódóhoz néztünk ki és a D-odúimat ellenőrizni.
A múltkori kiöntése a pataknak, ami belvízzel együtt keveredve egy nagy "tavacskát" hozott létre, most csontszáraz volt. A helyén méteres növényzet uralkodott. Beljebb nád, a külső részén magasfüves, sásos, amiben mocsári nőszirmok hajtottak.
Kakukkok, seregélyek, tövisszúró gébicsek, egy széncinege és egy nádirigó mocorgott a területen. A gazban nem messze tőlem egy őz ugrott meg. Kullanccsal szerencsére nem találkoztam. Viszont az allergia csúnyán elkezdett gyötörni...
Az odú környékén egy seregély mozgolódott, berepülni nem láttam, így nem írom biztosnak a költését. Fel meg nem másztam a fára.
   A másik odúnál nem tapasztaltam mozgást, itt maradt meg némi víz amin néhány tőkés réce tartózkodott, de már itt is a gaz az úr. Egy fehér gólya pár keresgélt a mezőn (valószinüleg a kocsi vagy bobai madarak) és két egerészölyv keringett a magasban.
Egyéb látott fajok: holló, dolmányos varjú, sárga billegető, fülemüle, citromsármány, kabasólyom.

 Mocsári nőszirom (Iris pseudacorus)

Fehér gólya (Ciconia ciconia)

   Ma szintén Rolival indultam neki az útnak, de ezúttal a Marcalra mentünk. Első nekifutásra egy heves zivatar visszafordulásra kényszerített minket, ám szerencsére fél óra múlva már ismét útra kelhettünk.
A Marcalnál ezúttal nem találtuk "helyén" a kékbegyet, viszont kellemes meglepetésben volt részünk egy átrepülő vörös kánya személyében. A faj ritka vendég a Marcal-medencében, így nagy öröm volt felbukkanása, nekem pl. először adatott meg, hogy lássam. Ragadozók terén egy átrepülő vörös vércse és egy barna rétihéja hím színesítette még a palettát , néhány egerészölyv mellett.
A folyón menti nádban kb. 5-6 nádirigót hallottunk szólni, valamint a környéken még 3-at. Szóval idén szép számmal vannak. Ahol múltkor még nagy belvizek álltak, most felverte a gaz és a nád itt is, nemcsak a Kódónál. Ezekben egy nádi sármányt és néhány foltos nádiposzátát láttunk/hallottunk, valamint néhány sárga billegetőt. 2-3 kakukk is megjelent, az egyik vizesárokban egy tőkés réce pár mocorgott. Jó kis napot zártunk.

Először még vissza kellett fordulnunk...

Szakad

Még jobban szakad

New style

 Kakukk a Marcalnál (Cuculus canorus)

Vörös kánya (Milvus milvus)

Hűlt helye van már itt is a nagy vizeknek

Burjánzik a lápi növényzet

2013. május 12., vasárnap

05.06.

   Nem szokványos címet adtam a bejegyzésnek, de jobb most nem jutott eszembe. A Monitoring Központ programjai közül egyben elvállaltam a részvételt, ezért "kellett" kimennem terepre. A Ság hegy nyugati oldalán madarásztam. Május-júniusban kétszeri terepezést takar a feladat, ahol is 15 ponton összeírom az 5 perc alatt megfigyelt madarakat (röviden). 
   Reggel fél 6-kor indultam el és de. 10-re fejeztem be a "túrát". Mivel a felmért pontjaim döntő többségében mezőgazdasági helyeken voltak, így nem találkoztam ritkább madárfajjal. Rengeteg búbospacsirta mellett, sok tövisszúró gébics, kakukk, fülemüle került szem elé. Mesteri környékén futottam bele egy tojó hamvas rétihéjába, egy kabasólyomba és egy vörös vércse párba. Ezzel kb. ki is merült az érdekesebb fajok listája.
   Találkoztam egy őzgidával is, akivel alaposan szemrevételeztük egymást. Jöttömre kelt fel egy bokor mellől, átengedtem az úton és 3 méterről néztük egymást. Aztán szépen elhaladtam mellette. Eszembe se volt hozzáérni, megsimogatni, hiszen akkor az anyja magára hagyná.



 Repcetábla erdősávval

 Őzgida (Capreolus capreolus)

 Szemből (Capreolus capreolus)

Hamvas rétihéja tojó (Circus pygargus)