Az elmúlt napokról nem azért nem készült bejegyzés, mert nem jártam terepen, hanem mert a gépem rendetlenkedett, újra kellett rakni meg feltelepíteni rá jó pár frissítést. Így most háromszoros dózist kaptok. :)
Május 19-én szombaton egy természetvédelmi mérnök hallgatóval mentem ki a Ság hegyre, botanizálni. A hegy flórájából írja a szakdolgozatát és megkért, hogy segítsek neki néhány védett fajt megtalálni. Jelentem, a küldetés teljesítve lett. Megnéztük a néhány tő árvalányhajat, kerestünk salamonpecsétet (és találtunk is), borsos varjúhájat meg nagy ezerjófűt. Sok fajt én sem ismerek, ezeket egy korábbi természetvédelmi őr segítségével sikerült azonosítani, így most már tudom, hogy orvosi macskagyökér, magyar szegfű, bablevelű varjúháj és piros gólyaorr is él a hegyen. Sajnos a 2 éve talált tarka nőszirmokat nem leltük és a vajfű fajt sem. Ezúttal az ornitológiai részre kisebb figyelmet fordítottam, néhány énekestől eltekintve nem láttunk sok mindent a madarakból.
Piros gólyaorr (Geranium sanguineum)
Árvalányhaj (Stipa)
Május 23-án a Kódó patak környékét akartam bejárni, de a közelgő vihar és túlzott jóllakottság miatt félúton úgy döntöttem, hogy elég, ha a megnézem az utcavégi erdőfoltokat. Főképp az egerészölyv, holló és erdei fülesbagoly költések érdekeltek. Az ölyvfészeknél kezdtem, az egyik szülő a fészken ült, amikor észrevett elrepült. Épp indultam volna tovább, amikor a fészekben megmozdult a kicsi. Sikerült néhány bizonyító fotót készítenem tisztes távból róla (míg a szülő felettem termikelt), aztán persze mentem is tovább, eszem ágában sem volt zavarni őket. A hollóknál láttam a szülőket az erdőfolt felett, de nem akartam bemászni a dzsungelbe, így megelégedtem a fiókák hangjával (lassan majd kirepülnek már). A fülesbaglyokra a hónap folyamán már ránéztem egyszer, de akkor nem voltak a fészeknél és most sem.. Viszont sikerült sárgarigót hallanom és kerti gezét látnom abban az erdőben.
Balkáni gerle (Streptopelia decaocto)
Krumplibogár (Leptinotarsa decemlineata)
Egerészölyv-fészek, fiókával
Egerészölyv-fióka (Buteo buteo)
Adult egerészölyv (Buteo buteo)
Kerti geze (Hippolais icterina)
Május 24-én dr. Kóta András invitálására egy kisebb "vasi portyázásra" indultunk. Célként két horgásztó volt megjelölve, valamint az útba eső fehér gólyafészkek ellenőrzése. A fehér gólyák többsége javában kotlott vagy már a fiókáit istápolta (leggyakrabban azt tudtuk megállapítani, hogy legalább 2 fióka van). Megnéztük ezt a szép madarat pl.: Jákfán, Rábapatyon, Gércén, Ostffyasszonyfán. Gércénél körbenéztünk gyurgyalag és partifecske ügyben, de nem találtuk e madarakat. A két horgásztó közül az egyiket nem leltük, de a környékén belefutottunk egy 2 fiókás egerészölyv fészekbe valamint egy átrepülő barna rétihéja tojóba. A másik tavon viszont elég jó madármozgás fogadott minket: költő küszvágó csér pár, kormos szerkő, 4 nagytestű sirály (valószínűleg sárgalábúak voltak), 5 pajzsoscankó (egyikük csúnyán törött lábbal keresgélt..), billegetőcankók, kis lilék (valószínű költ), egy csörgő réce hím, tőkés récék, néhány átrepülő sarlós-, illetve parti fecske és egy közelben vadászó vörös vércse. Megálltunk még az egyik Rába-hídnál, de ott nem láttunk semmi érdemlegeset, sajnos a folyó mentén csak vékony sávban van két oldalról a galériaerdő maradvány... Kevés a természetes élőhely, nagyon sok a szántóföld (ez kb. az egész megyéről elmondható). Egy Sárvár elötti kis tavat is megnéztünk, de ott néhány átrepülő parti fecskén és egy vadgerlén kívül nem mocorgott semmi. Jó kis mozgalmas napot zártunk.
Kenderike (Carduelis cannabina) hím
Küszvágó csér (Sterna hirundo)
Kotló küszvágó csér (Sterna hirundo)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése