2016. május 11., szerda

Sárvár!

Elég nagy időszak maradt ki a blog történetében, gyakorlatilag "átaludtam" a Tavasz felét.. Nem tudom, ez a néhány olvasó számára mekkora érvágást jelentett, tippem azért van... :)
A blogbejegyzés címéről pár szóban: úgy alakult, hogy március elejétől már beljebb költöztem a kietlen Vasba... :D hátrahagytam a Marcalt, Nagy-kört és a többi kedvelt területem. Persze csak képletesen, hiszen ez a 17-20 km nem nagy táv és azóta is rendszeresen visszajárok, amiről majd másik bejegyzésekben esik szó /majd Nyárra összehozom azokat is x)/ :).
A sárvári és környékbeli területek körbekalauzolásában nagy köszönet Tóth Kornél "kollégának"! Voltunk már vele vörös kányát figyelgetni, barna kányákat számolgatni, baglyokat hallgatni, kavicsbányatavakon körbenézni, Rába mentén caplatni stb. Szóval van errefelé is mit nézegetni, mégha közel sem olyan tetszetősek nekem a területek, mint a Marcal rétjei.

Néhány mondatban és pár fotóval....





Bütykös hattyakat (Cygnus olor) itt is látni, egy nagyobb csapat tartózkodott az egyik közeli bányatavon, majd javarészük lemorzsolódott, valószínüleg egy pár legalább költésbe is kezd majd és az énekes hattyak is velük mozogtak anno. Az egyik tavon mozgó pár elég bizalmas, közel engedtek, hogy lőhessek róluk néhány képet.




Ragadozómadarak terén a kányákat már kiemeltem... Nos, ő a barna kánya (Milvus migrans), róla sikerült néhány képet készítenem, Eddig 3-4 alkalommal találkoztam vele itt a környéken, ritkább rokonával a vörös kányával (Milvus milvus) csak egyszer.





Kék vércsék (Falco vespertinus). Egy legalább 5 példányos vonuló csapat mutatkozott az egyik kavicsbányatónál, illetve a Marcal-medencében is mutatkozott egy tojó Bobánál.


Egyik legjobb élményem egy átrepülő parlagi sas (Aquila heliaca) volt, egy bánya felett. Felreptette a környék összes madarát őkelme, sőt a fejünk felett tett is néhány karikát.


Fekete gólya (Ciconia nigra) itt is akad. Eddig 4-5 alkalommal láttam 1 vagy 2 példányát egyszerre. Kavicsbánya, falu határa, mező és rét felett is mutatkozott már.



És akkor még több fotó a nagyérdeműnek:


A tavakról természetesen a cankók sem hiányozhattak. A képen egy réti cankó (Tringa glareola). Ezen a fajon kívül erdei cankó, pajzsoscankó, szürke cankó, billegetőcankó és füstös cankó is felkerült a fajlistámra.




A vizek jellemző madárcsaládja a récefélék. Egy csapat kontyos réce (Aythya fuligula) verődött össze egy barátréce tojóval (Aythya ferina) a képen, plusz kakukktojás egy kis vöcsök is a récék előtt (Tachybaptus ruficollis). Kanalas récék, tőkés récék, üstökösréce tojó, nyílfarkú réce, böjti réce és csörgő réce is mutatkozott a tavon azóta.





Az egyik legaranyosabb madárrá vált a szememben a kis lile (Charadrius dubius), melyet szintén bányatavakon láttunk, hol egyesével, hol nagyobb csapatot, hol párban. Egy futkozó kődarabra emlékeztet engem a természetes környezetében, pillanatok alatt a szívemhez nőtt, főleg, hogy eddig kevés alkalommal láthattam.





Recurvirostra avosetta, azaz gulipán. 4 madár tartózkodik néhány napja a környéken, személy szerint bízom a megtelepedésükben. A hajlított csőr, a fekete-fehér szín mind-mind jellegzetes ismertetőjegye ennek a fajnak. 



A gulipán rokona a gólyatöcs (Himantopus himantopus). Ők már régebb óta időznek itt, többen is vannak, bízunk az ő megtelepedésükben is. Plusz bizalmasabbak is.







Három szerkőfaj mutatkozott az egyik tavon. Fattyúszerkőt (Chlidonias hybridus, az első három képen a feket sapkás fehér pofás madarak) két alkalommal láttunk eddig, együtt mozgott a kormos szerkőkkel (Chlidonias niger, az első három képen a sötét mellű és fejű madarak), akikkel eddig háromszor találkoztunk. A fehérszárnyú szerkőből (Chlidonias leucopterus, utolsó két kép zöld háttérrel) eddig egy alkalommal és csak egy példányt láttunk, kicsit külön is mozgott az elöbb említett két fajtól.
És ha már szerkők, akkor jöjjenek a csérek, sirályok:





Küszvágó csérek (Sterna hirundo)




Kis sirályok (Hydrocoloeus minutus) bütykös hattyakkal (Cygnus olor) és dankasirályokkal (Larus ridibundus) a felső két képen, az alsón pedig egyedül egy kis sirály.



További érdemleges fajok számomra a területen: macskabagoly, kuvik, erdei fülesbagoly, hegyi billegető, búboscinege, rétisas, rozsdástorkú pityer, réti pityer, halászsas, kabasólyom, csíz, partifecske, nílusi lúd, nyári lúd.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése